Svaki biskup, svećenik i đakon treba biti gostoljubiv, umjeren, uljudan, strpljiv, dobra srca; nikad se ne treba stavljati „u središte pozornosti“ ili misliti da je sveznajući, to je „osnovna gramatika“ jednoga Kristova službenika – ustvrdio je papa Franjo u današnjoj katehezi na općoj audijenciji na Trgu Svetoga Petra.
U dosadašnjim smo katehezama istaknuli kako Gospodin nastavlja napasati svoje stado po službi biskupa, kojima pomažu svećenici i đakoni. U njima se Isus snagom Duha Svetoga uprisutnjuje i nastavlja služiti Crkvi, jačajući u njoj vjeru, nadu i svjedočenje ljubavi – kazao je Papa.
U pastoralnim poslanicama svojim učenicima, Timoteju i Titu, apostol Pavao pomno opisuje lik biskupa, svećenika i đakona, kao i lik kršćanina u Crkvi. Posebice za biskupe, svećenike i đakone navodi neke izrazito ljudske kvalitete: gostoljubivost, umjerenost, strpljivost, blagost, milosrđe, pouzdanost i dobro srce. To je – ustvrdio je Papa – abeceda, osnovna gramatika svake službe. To treba biti i osnovna gramatika svakoga biskupa, svećenika i đakona, jer bez te lijepe sklonosti prema susretu, spoznaji, dijalogu, priznavanju te smjernom i iskrenom odnosu prema braći, nije moguće radosno i vjerodostojno služiti i svjedočiti – ustvrdio je papa Franjo.
Papa je potom spomenuo temeljnu stvar koju biskupi, svećenici i đakoni trebaju „neprestano raspirivati“, odnosno dar službe; trebaju naime uvijek imati na umu da nitko nije biskup, svećenik ili đakon stoga jer je pametniji; jer je dobar i bolji od drugih, nego je to po daru ljubavi koji mu je Bog, snagom svojega Duha, udijelio za dobrobit svoga naroda. Ta je svijest ujedno i milost za koju svaki dan treba moliti. Naime, ako je pastir svjestan da je njegova služba plod milosrđa i sućuti Božjega srca, onda se ne može ophoditi kao da su mu ostali do koljena ili kao da je zajednica njegovo vlasništvo, njegovo osobno kraljevstvo – istaknuo je Sveti Otac.
Osim toga, svijest da je sve dar, da „je sve milost“, pastiru pomaže da ne podlegne napasti da se stavi u središte pozornosti i da se uzda jedino u sebe; da ne podlegne napastima ispraznosti, ponosa, samodostatnosti, oholosti. Ako neki biskup, svećenik ili đakon misli da zna sve; da uvijek i na sve ima pravi odgovor; da mu nitko ne treba, jao njemu! – ustvrdio je Papa.
Naprotiv, opomenuo je, svijest da ga je Bog zamilovao i s njime bio milosrdan, treba crkvenoga službenika poticati da trajno bude ponizan i uviđavan. Iako svjestan da je pozvan hrabro čuvati polog vjere, slušati će što narod ima reći; znajući naime da može uvijek nešto naučiti, čak i od onih koji su daleko od vjere i od Crkve. To će ga poticati da s braćom uspostavi novi odnos, zasnovan na međusobnu dijeljenju, suodgovornosti i zajedništvu – istaknuo je Sveti Otac.
Zaključujući katehezu, Papa je sve pozvao na molitvu za pastire naših zajednica kako bi bili „živa slika zajedništva i Božje ljubavi“. Nakon kateheze, uputio je apel za kršćane – „progonjene i ubijane zbog njihove vjere“. Govoreći da s velikom strepnjom prati „njihova dramatična zbivanja, očitovao je svoju „duboku duhovnu blizinu kršćanskim zajednicama koje je pogodilo – kako je rekao – apsurdno nasilje koje ne jenjava.
Potičem pastire i vjernike du budu jaki i čvrsti u nadi – kazao je Papa, a potom se obratio svima koji imaju političke odgovornosti, na nacionalnoj i internacionalnoj razini, kao i svim osobama dobre volje, kako bi se pokrenule savjesti u korist progonjenih kršćana. Oni u svojoj zemlji imaju pravo na sigurnost, mir i slobodno ispovijedanje svoje vjere – zaključio je na kraju Sveti Otac.
Izvor: Radio Vatikan