.

Rastite u milosti i spoznanju Gospodina našega i Spasitelja Isusa Krista! Njemu slava i sada i do u dan vječnosti! Amen! (2. Petrova 3,18)

Podijelite ovo s prijateljima!





Ime CECILIJA nađeno je u najstarijim popisima kršćanskih mučenika. Prema legendi, sveta Cecilija (rođena poč. 3. st. u Rimu) podrijetlom iz patricijske obitelji, prije smrti svoj je imetak ostavila siromasima, a kuću Crkvi, na kojem je mjestu danas bazilika u Trastevereu. Svetica je odgojena kao kršćanka. Svoje djevičanstvo je zavjetovala Bogu. Međutim, roditelji su je dali u brak s mladim plemićem Valerijanom, poganinom, kojemu je otvoreno, na sam dan vjenčanja, priznala da je kršćanka te da se na poseban način zavjetovala Bogu i da ima kraj sebe anđela koji joj pomaže održati to obećanje, i koji bi ga kaznio ako bi pokušao prekršiti njezin zavjet. No, ako je bude poslušao, Bog će ga nagraditi. Valerijan je, ne samo pristao na održanje zavjeta, nego se poželio krstiti. Krstio ga je i poučio papa Urban I. (222. g. – 230. g.) skriven u katakombama zbog progona kršćana.

Na povratku s krštenja oboje su vidjeli anđela koji ih je okrunio krunom od ruža i ljiljana. Nedugo poslije i Valerijanov brat Tiburcije se krstio te su obojica, nakon što su odbila žrtvovati rimskim bogovima, osuđeni na smrt kao kršćani, zajedno s obraćenim rimskim časnikom Maximusom. Cecilija ih je pokopala, nakon čega je i sama uhvaćena i dovedena pred sud. Zatvorili su je u kupaonicu u njezinoj vlastitoj kući, s namjerom da se tamo uguši, no ona je ostala neozlijeđena. Ponovo je osuđena na odrubljivanje glave. Krvnik joj nije uspio oduzeti život niti nakon trećeg zamaha. Četvrti put više nije smio zamahnuti zbog zakona. Cecilija je ostala živa tri dana, za to je vrijeme uspjela svoju kuću i sva dobra ostaviti Crkvi i siromasima. Kad više nije mogla riječima ispovijedati vjeru, pokazala je to prstima (vjera u trojedinog Boga, s tri prsta na jednoj i s jednim na drugoj ruci), onako kako je možemo vidjeti u Madernovoj skulpturi. Zahvaljujući njezinu odvažnom svjedočenju i ispovijedanju vjere obratilo se oko 400 ljudi, koje je zatim papa Urban krstio.

  • “Ustanite, Kristovi vojnici, odbacite djela tame i obucite se u oružje svjetlosti” Sv. Cecilija

Cecilija je pokopana u Kalistovim katakombama i to uz takozvanu “kriptu papa”. Kasnije je njezino tijelo papa Paskal I., koji je bio veoma pobožan prema svetici, dao prenijeti u kriptu bazilike u Trastavereu. Krajem 16. stoljeća sarkofag je svete Cecilije ponovno otvoren, a tijelo pronađeno u još dosta očuvanu stanju, obučeno u odjeću od svile i zlata.

Tada je slavni kipar Maderna isklesao poznati svetičin kip u mramoru koji je vjerna reprodukcija – kako se pripovijeda – pogleda i položaja tijela svete mučenice. Kopija toga kipa nalazi se još i danas u Kalistovim katakombama, podsjećajući tako da je svetičino tijelo najprije ondje počivalo.

Advertisements

Smatralo se da je Cecilija za svog života bila tako bliska nebu da je mogla čuti anđeosko pjevanje. Govorilo se da može svirati na svakom glazbalu. Zato se časti kao zaštitnica glazbe i glazbenika. Na slikama se obično pojavljuje slušajući glazbu, pjevajući ili svirajući na kakvu glazbalu. Posebna su joj oznaka orgulje. Ponekad se pojavljuje s tri ožiljka na zatiljku. Na glavi ili u njezinoj blizini često joj je kruna od bijelih ili crvenih ruža.

“Neka moje srce i moje tijelo budu neokaljani, Gospodine, da se ne postidem.” Sveta Cecilija


O slavna svetice, koja si izabrala umrijeti umjesto da zaniječeš svoga Kralja. Dok pjesmom i sviranjem častimo i veličamo Boga mi molimo za zagovor tvoj! Mi našim srcima, prstima i našim jezicima činimo dvostruku molitvu slavimo Boga koji na nebu prebiva. Dok srcem, prstima i jezikom nastojimo pjesmom i svirkom dvostruko slaviti Boga. Molimo dragu Ceciliju da nam isprosi milost bliskog sjedinjenja s Kristom!

.

Molitva svetoj Ceciliji

Sveta Cecilijo, koja si svojim životom i mučeništvom pjevala hvale Gospodnje, i koju Crkva časti kao zaštitnicu glazbe i pjevanja, pomozi nam svjedočiti našim glasom i zvukom naših instrumenata, onu radost srca koja nam dolazi od vršenja Božje volje, i iz ispravnog življenja našeg kršćanskog ideala.

Pomozi nam dostojno animirati svetu Liturgiju, iz koje izvire život Crkve, svjesni važnosti naše službe. Darujemo ti napore i radosti našeg rada, da bi ih ti položila u ruke Djevice Marije, kao skladnu pjesmu ljubavi za njezina Sina Isusa. Amen.

.

LITANIJE SVETOJ CECILIJI

Gospodine, smiluj se.
Kriste, smiluj se.
Gospodine, smiluj se.
Kriste, čuj nas.
Kriste, usliši nas.

Oče nebeski, Bože, smiluj nam se.
Sine Otkupitelju svijeta, Bože, smiluj nam se.
Duše Sveti, Bože, smiluj nam se.
Sveto Trojstvo, jedan Bože, smiluj nam se.
Sveta Marijo, moli za nas.

Sveta Cecilijo, moli za nas.
Sveta Cecilijo, mudra djevice, moli za nas.
Sveta Cecilijo, čije je srce gorjelo vatrom Božanske ljubavi, moli za nas.
Sveta Cecilijo, apostole po svojoj revnosti i milosrđu, moli za nas.
Sveta Cecilijo, koja si obratila svoga supruga i pribavila mu krunu mučeništva, moli za nas.
Sveta Cecilijo, koja si svojim molitvama dirnula srca pogana i pridobila ih u Crkvu, moli za nas.
Sveta Cecilijo, koja si neprestano kraj sebe vidjela svog anđela čuvara, moli za nas.
Sveta Cecilijo, čiji se glas spajao s nebeskim skladnim pjevom djevica, moli za nas.
Sveta Cecilijo, koja si melodičnim zvucima slavila Boga, moli za nas.
Sveta Cecilijo, slavna Kristova mučenice, moli za nas.
Sveta Cecilijo, koja si tri dana trpjela najbolnije muke, moli za nas.
Sveta Cecilijo, utjeho onih koji pate, moli za nas.
Sveta Cecilijo, zaštitnice onih koji ti se obraćaju, moli za nas.
Sveta Cecilijo, zaštitnice crkvene glazbe, moli za nas.
Sveta Cecilijo, posebna zaštitnice i odvjetnice svih pjevača, glazbenika i studenata, moli za nas.

Pozdravljamo te, djevice, koja si prolila svoju krv za obranu vjere u Isusa Krista!

Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, oprosti nam, Gospodine.
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, usliši nas, Gospodine.
Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se.

Bog je proslavio svetu Ceciliju,
i okrunio njezine kreposti.

Pomolimo se. Vječni Bože, koji si nam u svetoj Ceciliji dao moćnu zaštitnicu, daj da, poput nje proživimo svoje dane u vjernosti tebi, nevinosti i svetosti i tako postignemo vječno blaženstvo, u kojemu ćemo te s njom hvaliti i slaviti u sve vijeke vjekova. Amen.


Podijelite ovo s prijateljima!

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*