.

Rastite u milosti i spoznanju Gospodina našega i Spasitelja Isusa Krista! Njemu slava i sada i do u dan vječnosti! Amen! (2. Petrova 3,18)

Podijelite ovo s prijateljima!

.

Jeste li se i kada pitali jesu li sačuvani neki predmeti iz Isusova djetinjstva? Predmeti iz Isusova djetinjstva, unatoč tome što nisu konkretno sačuvani u svom izvornom obliku, ostali su simboli dubokog vjerskog značenja i izvor hodočašća, te su uvijek prisutni u vjerskoj ikonografiji i tradiciji. Donosimo vam zanimljive podatke o mjestima gdje se nalaze neki od najpoznatijih predmeta povezani s Isusovim djetinjstvom:

Isusova pelenica

Tkanina za koju se vjeruje da je u nju bio zamotan Isus pri rođenju i prikazanju u jeruzalemskomu hramu čuva se u dubrovačkoj katedrali. Tijekom Feste sv. Vlaha iznosi se u ophodu gradom zajedno s ostalim relikvijama. Pisani trag o dolasku pelenice u Dubrovnik potječe iz 1030., u kojemu se spominje kako je svećenik Ivan kolegi Srđu predao olovni kovčežić, u kojemu je pelenica i pismo s potvrdom vjerodostojnosti relikvije. Relikvije pelenice čuvale su benediktinke sve do 1380. Relikvija se spominje u zapisima o dubrovačkoj katedrali iz 1440., gdje u opisu Filipa de Diversisa stoji: „Ova presveta pelenica stoji u jednom kristalnom moćniku. Kada se baci u vatru, ona se užge, i kada se užgana odatle izvadi, postoje još bjelja, čišća i posve je netaknuta”. Djelić pelenice darovan je papi Piu IX. 1844. te se nalazi među moćima Lateranske bazilike.

Advertisements

Sveta kolijevka

Sveta kolijevka (sacra culla), drveni dijelovi za koje se vjeruje da su bili dio jaslica u koje je Isus bio položen pri rođenju, čuva se u bazilici svete Marije Velike. Naziva se i Gospodinova postelja i relikvije svetih jaslica. Drži se da ju je donijela sveta Jelena križarica. Dugo godina postojao je običaj postavljanja relikvija u srednju lađu rimske bazilike, no zbog krhkosti se odustalo od takva načina štovanja. Znanstvenim istraživanjima utvrđeno je kako komad odgovara javoru, koji je u Isusovo vrijeme rastao u Svetoj zemlji. God. 2019. papa Franjo darovao je dio jaslica Latinskomu jeruzalemskomu patrijarhatu, i taj se relikvijar čuva u župnoj crkvi sv. Katarine u Betlehemu, pokraj Bazilike Rođenja.

Darovi kraljeva

Dragocjeni darovi ili Darovi kraljeva (zlato, tamjan i smirna) za koje se vjeruje da su ih Sveta tri kralja darovali novorođenu Isusu čuvaju se u pravoslavnomu samostanu sv. Pavla na Atosu, u Grčkoj. Zlatni dar u obliku je 28 izrezbarenih pločica različitih oblika (5 × 7 cm) i drukčijih dizajna. Darovi tamjana i smirne očuvani su kao mješavina 62 kuglasta zrnca veličine masline. Izlagani su na štovanje vjernicima u Moskvi, Petrogradu, Minsku i Kijevu početkom 2010-ih.

Izvor: https://hr.wikipedia.org/


Podijelite ovo s prijateljima!

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*