.

Rastite u milosti i spoznanju Gospodina našega i Spasitelja Isusa Krista! Njemu slava i sada i do u dan vječnosti! Amen! (2. Petrova 3,18)

Podijelite ovo s prijateljima!

.

Isusova krunica sastoji se od 33 Očenaša, 5 Zdravomarija, 4 Slava Ocu i jedno Vjerovanje.

.

Mnogi niste nikad čuli, a mnogi ste vjerojatno i naišli u nekim molitvenicima (Biserje sv. Ante) na Isusovu krunicu. Ova krunica nastala je 1506. u redovničkoj zajednici Benediktinaca (kamaldulaca) pustinjaka koji su dio Benediktinske konfederacije, točnije od redovnika pustinjaka Michaela (Pina) Firentskog. Jednom je za vrijeme molitve čuo Isusov glas koji je ga je pozvao da razmatra njegov život i odazvao se tom pozivu i tako je nastala Isusova krunica koju je molio svakodnevno sve do konca ovozemaljskog života. Krunica je izvornog naziva „Krunica Gospodinova“ a kod nas poznata kao Isusova krunica. Krunica se sastoji od jednoga Vjerovanja, trideset i tri Očenaša (na spomen trideset i tri Isusove godine) i pet Zdravomarija (na čast Pet Rana Isusovih).

Advertisements

Blaženi Michael Pino Firentski bio je pobožan, imao je dar proroštva, božansku spoznaju koju mu je Bog darovao. Kroz tu proročansku viziju mogao je razlučiti Božju volju i pružiti duhovno vodstvo drugima. Njegov ugled kao Božjeg čovjeka je rastao i mnogi su tražili njegov savjet, molitvu i duhovnu podršku. Njegova svetost i uzoran život, a poslije smrti mnoga čudesa po njegovom zagovoru, doveli su ga do proglašenja blaženim i štovanja među vjernicima.

Isusova Krunica
je u našem narodu sačuvana u nekim krajevima Bosne i Hercegovine, a pronašli smo je kako se još moli u livanjskom kraju. Krunica se ne može naći u molitvenicima,  molila se i prenosila s koljena na koljeno i tako se sačuvala sve do danas. Danas se može čuti iz usta naših baka i djedova a rijetko kod mladih osoba. Danas je mole najčešće kod umirućih i pokojnika u livanjskom kraju.  

Pokojni fra Bariša Drmić, franjevac rođen na Buškom blatu, 1860-1937 veliki pokornik i molitelj, u narodu se štuje kao svetac čudotvorac kojemu je hrlio narod iz svih krajeva Bosne i Hercegovine posebno iz livanjskog i duvanjskog kraja, on bi molio za njihove potrebe, te bi svakom vjerniku katoliku rekao idi kući i moli Isusovu krunicu i sve će biti dobro, kako bi fra Bariša rekao tako bi i bilo. Fra Bariša je svaki dan molio Isusovu Krunicu i razmatrao Isusov život kroz krunicu.

.

AUDIO ISUSOVA KRUNICA

.

.

O popularnosti ove krunice govore i dodijeljeni oprosti raznih papa. Prvi je bio Lav X., 1516., koji je i osobno poznavao bl. Mihaela, zatim, Grgur XIII. 1573., Siksto V. 1589., Klement X. 1674., Benedikt XIII. 1727., Lav XII. 1824. Najdarežljiviji je, da tako kažem, bio papa Klement X. koji je breveom ‘De salute Dominici gregis’, 20. srpnja 1674. predvidio najviše njih.

Apostolska pokorničarna je 13. travnja 1935. izdala dokument kojim se zamjenjuju svi dotadašnji oprosti i vrijede tri koja je odobrio papa Pio XI. svima koji mole Isusovu krunicu koju su blagoslovili kamaldulci ili ovlašteni svećenici: I. djelomični onima koji je mole skrušenim srcem, II. potpuni jedanput na mjesec, uz uobičajene uvjete, ako se moli cijeli mjesec, III. u času smrti potpuni oprost onima koji su je u životu često molili, ako su se ispovjedili i pričestili ili barem iskreno pokajali za grijehe i zazvali Presveto Ime Isusovo ustima, a u nemoći srcem, i primaju strpljivo smrt kao pokoru za grijehe.

Od vremena pape Pavla VI. praksa oprosta se izmijenila, a niti blagoslov krunice više nije pridržan samo kamaldulcima, nego je može blagosloviti svaki svećenik.

.

U ovom videu ispod možete pogledati kako ova baka Anđa iz livanjskog kraja moli Isusovu krunicu onako kako je naučila od svoje majke. Krunica se je prenosila s koljena na koljeno.

.

Izvor: rastimougospodinu.com


Podijelite ovo s prijateljima!

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*