.

Rastite u milosti i spoznanju Gospodina našega i Spasitelja Isusa Krista! Njemu slava i sada i do u dan vječnosti! Amen! (2. Petrova 3,18)

Podijelite ovo s prijateljima!

Na jednoj općoj audijenciji od prije nekoliko godina  pred više od šezdeset tisuća hodočasnika na Trgu svetoga Petra Sveti je Otac u katehezi nastavio govoriti o Crkvi, objašnjavajući zašto je Crkva katolička. Papa je ustvrdio da u Crkvi jedinstvo i različitost žive u skladu, a ponovo je pozvao na izbjegavanje ogovaranja jer stvaraju nesklad. Tumačeći značenje pridjeva katolički, Papa je istaknuo njegova tri osnovna značenja.

Crkva je katolička jer je prostor, kuća u kojoj nam se naviješta poklad vjere, u kojoj je svima dostupno Kristovo spasenje. Crkva nam omogućuje susret s Božjim milosrđem koje nas preobražava jer je u njoj prisutan Isus Krist, koji joj daje pravu vjeru, puninu sakramentalnog života, istinito ministerijalno svećenstvo. Svatko u Crkvi ima ono što je potrebno za vjerovanje, kršćanski život, za svetost i za hod u svakom mjestu i vremenu – objasnio je Papa Franjo dodajući da je Crkva poput obitelji u kojoj osoba živi i odrasta. U Crkvi slušamo Božju riječ, sigurni da je ona Božja poruka. U Crkvi možemo sresti Gospodina u sakramentima, koji su kao otvoreni prozori kroz koje nam dolazi Božja svjetlost, kao potoci iz kojih crpimo život Božji. U Crkvi učimo što je zajedništvo i Božja ljubav. Svatko se danas ima upitati: „Kako ja živim u Crkvi? Idem li u Crkvu kao na neko nogometno igralište, ili u kino? Ne, to je nešto sasvim drugačije. Stoga se valja zapitati: Kako prihvaćam darove nužne za rast, za kršćansko dozrijevanje? Sudjelujem li u životu zajednice ili idem u Crkvu zatvarajući se u svoje probleme i udaljavajući se od drugih? Crkva je katolička jer je kuća svih, svi su djeca Crkve i svi su u toj kući – ustvrdio je Sveti Otac.

Govoreći pak o drugom temeljnom značenju riječi, rekao je da je Crkva katolička jer je opća, nalazi se u svakom dijelu svijeta, a svakom muškarcu i svakoj ženi naviješta Evanđelje. Crkva nije elitna skupina, ne pripada samo nekima. Ona nije zatvorena, nego je poslana svima, cjelokupnom ljudskom rodu. A cijela je Crkva prisutna i u najmanjem svojem dijelu. Svatko može reći: u mojoj je župi prisutna Katolička crkva, jer je župa dio opće Crkve, i ona ima puninu Kristovih darova, vjeru, sakramente, službeno svećeništvo; u zajedništvu je s biskupom, s Papom, a svima je otvorena, bez razlike – ustvrdio je Papa dodajući. Crkva nije samo u sjeni našega zvonika, nego obuhvaća mnoštvo narodâ koji ispovijedaju istu vjeru, hrane se Euharistijom, a kojima služe isti pastiri. Vrlo je lijepo osjećati se u zajedništvu sa svim Crkvama, sa svim malim i velikim katoličkim zajednicama u svijetu. A potom, osjećati da svi, male i velike zajednice, imamo isto poslanje, svi moramo otvoriti svoja vrata i izići naviještati Evanđelje. Stoga se pitajmo: „Što činim da drugima priopćim radost jer sam susreo Gospodina, jer pripadam Crkvi?“ Naviještanje i svjedočenje vjere nije dužnost odabranih, nego se odnosi i na mene, na tebe i na svakoga od nas – ustvrdio je papa Franjo.

Crkva je katolička – nastavio je Sveti Otac – jer je kuća sklada, gdje su jedinstvo i različitost zajedno da budu bogatstvo. Crkva je poput nekog orkestra u kojem razna glazbala, premda svako zadržava svoju posebnost, stvaraju suglasje. Pod vodstvom ravnatelja stvara se sklad vrjednujući posebnost svakog glazbala. Orkestar je lijepa slika Crkve. Nismo svi jednaki, i ne moramo biti. Svi smo različiti, svatko ima svoje kavlitete, a to je lijepa strana Crkve. Svatko nudi od Gospodina primljeni dar kako bi obogatio druge. I u Crkvi postoje različite sastavnice, ali se one ne sukobljavaju. Usklađuje ih Duh Sveti. On je ravnatelj orkestra, On je sâm sklad – ustvrdio je Papa pitajući: Živimo li u svojim zajednicama sklad ili se svađamo? A gdje sam ja u svojoj župnoj zajednici, u svojoj Crkvi? Ima li ogovaranja u našim zajednicama? A ako ima ogovaranja, onda nema sklada, onda je borba. A to nije Crkva jer Crkva je kada svi žive u skladu. Nikada ne smijemo jedan drugoga ogovarati, nikada se svađati. Prihvaćamo li jedni druge, prihvaćamo li opravdane različitosti u Crkvi? Može li se u istoj vjeri razmišljati ovako, ili težimo ujednačivanju svega, odnosno uniformiranosti? – upitao je Sveti Otac dodajući: Uniformiranost ubija život. Različitost je život Crkve, a ako želimo sve uniformirati, onda ubijamo darove Duha Svetoga! Molimo se Duhu Svetome koji je tvorac jedinstva u različitosti i crkvenoga sklada da nas učini većim katolicima u Crkvi koja je katolička i opća – zaključio je Sveti Otac, a potom pozdravio razne hodočasničke skupine.

Advertisements

Na općoj audijenciji bili su i hodočasnici iz mostarsko-duvanjske i mrkansko-trebinjske biskupije na čelu s biskupom Ratkom Perićem, njima se Sveti Otac obratio riječima: S radošću pozdravljam i blagoslivljam sve hrvatske hodočasnike, a na osobit način vjernike iz biskupija Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan u Bosni i Hercegovini, zajedno s njihovim Pastirom, Mons. Ratkom Perićem! Predragi, želio bih vas ohrabriti da budete prepoznatljivi svjedoci našega Gospodina. Biti katolik, biti misionar u vašem multietničkom i multivjerskom okruženju znači ljubiti svakoga onako kako je nas ljubio Isus Krist. Tu ljubav ponesite u vašu domovinu. Hvaljen Isus i Marija!

 

Nedjelja 9. listopada 2013.
http://hr.radiovaticana.va


Podijelite ovo s prijateljima!

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*