Blagopokojni Papa Ivan Pavao II. proglasio je za cijeli katolički svijet, drugu nedjelju poslije Uskrsa Nedjeljom Božanskoga Milosrđa. „Naime, po časnoj sestri svetoj Faustini Kowalskoj Isus je objavio svoju želju da se na prvu nedjelju poslije Uskrsa slavi svetkovina Božjeg Milosrđa.
Isus, u svojoj poruci, obećava da će svi koji toga dana prime Svetu pričest (dakako, poslije dobre svete Ispovijedi) primiti potpun oprost. To je milost otpuštanja zasluženih vremenitih kazna za grijehe, a ne otpuštanje same krivnje. Isus obećava da će toga dana izliti more milosti na one duše koje se približe izvoru Milosrđa i da će toga dana otvoriti sve slavine kroz koje teku Božje milosti.
Isus dalje govori kako mnoge duše propadaju, unatoč njegovoj pregorkoj muci, i zato im pruža posljednje utočište spasenja. A to je svetkovina Božjeg Milosrđa.” Ovom molitvom sve možeš izmoliti kad se to za što moliš slaže s Mojom voljom…Tko god je bude molio doživjet će u svom smrtnom času Moje veliko Milosrđe.”
Po časnoj sestri svetoj Faustini Kowalskoj Isus je objavio svoju želju : “Duše koje šire štovanje mojega milosrđa štitit ću cijeloga života kao što majka štiti svoje dijete, a na smrtnome času bit ću im spasitelj, a ne sudac. Duše koje mole krunicu Božanskoga Milosrđa, bit će u svojem životu uključene u moje milosrđe, napose u smrtnome času. Ako se ova krunica bude molila kod nekoga umirućega, ublažit će se gnjev Božji, a beskrajno Milosrđe zagrlit će dušu umirućega, primjenjujući na nju bolne patnje svojega Božanskoga sina.”
Pošto je još prije nekoliko godina primjećeno da u Hrvatskoj postoje mnoge razlike pri štovanju Božjega milosrđa koje se tiču prijevoda krunice i zaziva, natpisa ispod slike Milosrdnog Isusa i sličnog – kako bi se ujednačili svi sporni nazivi – na inicijativu fra Tomislava Cvetka, OFM Conv, u Zagrebu je osnovana koordinacija zajednica, udruga, pokreta i štovatelja Božjega milosrđa. Kako bi svi štovatelji Božjega milosrđa u Hrvatskoj molili na isti način, koordinacija je zajednički izradila prijedlog spornih naziva te ga uputila na odobrenje Hrvatskoj biskupskoj konferenciji.
Na temelju odluke Hrvatske biskupske konferencije održane u Zagrebu 27. siječnja 2014., HBK daje dopuštenje za tisakanje materijala vezanih za štovanje Božjega milosrđa (imprimatur) u sljedećim oblicima: Molitve za štovanje Božega milosrđa)
KRUNICA BOŽJEGA MILOSRĐA
Krunica Božjega Milosrđa moli se na običnoj krunici ovako:
Oče naš, Zdravo Marijo, Vjerovanje.
a) na velika zrnca:
Vječni Oče, prikazujem ti tijelo i krv, dušu i božanstvo preljubljenoga Sina tvojega, Gospodina našega Isusa Krista, kao zadovoljštinu za grijehe naše i cijeloga svijeta.
b) na mala zrnca (deset puta)
Po njegovoj pregorkoj muci, budi milosrdan nama i cijelomu svijetu.
(Po pregorkoj muci Isusovoj, – budi milosrdan nama i cijelome svijetu.)
Na kraju krunice doda se tri puta:
Sveti Bože, Sveti Jaki Bože, Sveti Besmrtni Bože, smiluj se nama i cijelome svijetu.
Zaključna molitva:
O Krvi i Vodo što potekoste iz Srca Isusova kao izvor milosrđa za nas, uzdam se u tebe!
Marijo, Majko milosrđa, moli za nas!
Isuse, uzdam se u tebe! ( triput)
Smiluj se nama i cijelomu svijetu, Gospodine
Moli neprestano ovu krunicu koju sam te naučio. Onomu tko je bude molio udjelit ću veliko milosrđe u času smrti (Dn 687).
ZAZIVI BOŽJEMU MILOSRĐU
Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!
Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!
Oče nebeski, Bože, smiluj nam se!
Sine, Otkupitelju svijeta, Bože, smiluj nam se!
Duše Sveti, Bože, smiluj nam se!
Sveto Trojstvo, jedan Bože, smiluj nam se!
Milosrđe Božje, ti neshvatljiva tajno Presvetoga Trojstva, uzdam se u tebe!
Milosrđe Božje, ti izrazu Njegove najveće moći,
Milosrđe Božje, koje si se objavilo u stvaranju nebeskih duhova,
Milosrđe Božje, koje si nas iz ništavila pozvalo u život,
Milosrđe Božje, koje obuhvaćaš čitav svijet,
Milosrđe Božje, koje nam daruješ besmrtan život,
Milosrđe Božje, koje nas zaštićuješ od zasluženih kazna,
Milosrđe Božje, koje nas oslobađaš od bijede grijeha,
Milosrđe Božje, koje nam u Riječi što je Tijelo postala daruješ opravdanje,
Milosrđe Božje, koje se na nas izlijevaš iz rana Kristovih,
Milosrđe Božje, koje nam izvireš iz Presvetoga Srca,
Milosrđe Božje, koje si nam dalo Presvetu Djevicu za Majku milosrđa,
Milosrđe Božje, vidljivo u ustanovljenju Crkve koja obuhvaća cijeli svijet,
Milosrđe Božje, vidljivo u ustanovljenju i dijeljenju svetih sakramenata,
Milosrđe Božje, neograničeno u sakramentu krštenja i pokore,
Milosrđe Božje, neizmjerno u sakramentu oltara i svećeništva,
Milosrđe Božje, koje si nas pozvalo k svetoj vjeri,
Milosrđe Božje, u obraćenju grješnika,
Milosrđe Božje, koje posvećuješ pravednike,
Milosrđe Božje, koje usavršuješ svete,
Milosrđe Božje, vrelo bolesnicima i patnicima,
Milosrđe Božje, utjeho i blago svih onih koji su skršena srca,
Milosrđe Božje, ufanje onih koji očajavaju,
Milosrđe Božje, koje uvijek i svugdje pratiš sve ljude,
Milosrđe Božje, koje nas ispunjaš milostima,
Milosrđe Božje, mire umirućih,
Milosrđe Božje, koje nas čuvaš od paklenoga ognja,
Milosrđe Božje, koje olakšavaš patnje dušama u čistilištu,
Milosrđe Božje, ti slasti i neizmjerna radosti sviju svetih,
Milosrđe Božje, beskrajno u svim tajnama vjere,
Milosrđe Božje, neiscrpivi izvore čudesa,
- Bog je milosrdan i pun samilosti, spor na srdžbu i pun dobrote.
- Zato ću dovijeka klicati milosrđu Božjem.
Pomolimo se: O, vječni Bože, čije je milosrđe neistraživo i čije je blago smilovanja neiscrpivo, milosno pogledaj na nas i umnoži u nama svoje milosrđe da u teškim trenutcima ne očajavamo i ne budemo obeshrabreni, nego da se predamo s velikim pouzdanjem u tvoju svetu volju, koja je sama ljubav i smilovanje! Po Gospodinu našemu Isusu Kristu, Kralju milosrđa, koji nam s tobom i Duhom Svetim iskazuje milosrđe u sve vijeke vjekova. Amen.
AUDIO KRUNICA BOŽJEMU MILOSRĐU
Imprimatur: Hrvatska biskupska konferencija, 29. siječnja 2014.; br. 79/2014.
Blagdan Božanskog Milosrđa
Slavi se u nedjelju nakon Uskrsa. Posvećen je Božanskom Milosrđu, koje je promovirala poljska redovnica, sv. Faustina Kowalska. Neslužbeno je slavljen od 1985. g., a papa Ivan Pavao II., proglasio ga je blagdanom cijele Rimokatoličke Crkve, 30. travnja 2000., u godini Velikoga jubileja, na dan kanonizacije svete Faustine.
U Dnevniku sv. Faustine, napisana je Isusova poruka u vezi ovoga blagdana: “Ja želim, da Blagdan Božanskog Milosrđa postane utočište i zaklon svim dušama, posebno jadnim grešnicima. Ona duša, koja se ispovijedi i primi Sv. pričest taj dan, dobiva savršeni oprost od grijeha i kazni. Toga dana otvorene su sve Božje ustave kroz koje teku milosti. Neka se nijedna duša ne boji približiti Meni, pa makar njezini grijesi bili crveni kao skerlet.”
Slika Božanskog Milosrđa
Slika Božanskog Milosrđa, prikazuje Isusa, kako podiže desnu ruku kao znak blagoslova, a lijeva mu je ruka na prsima iz kojih izviru dvije zrake: crvena i bijela. Crvena zraka predstavlja Krv Kristovu, a bijela Vodu poteklu iz Isusovih Rana, za vrijeme muke na križu. Ispod slike piše: “Isuse, ja se uzdam u Tebe!” Cijela slika simbolički predstavlja milosrđe, oproštenje i Božju ljubav. Prema Dnevniku sv. Faustine, Isus je obećao posebnu zaštitu i milosti, svakom gradu i svakoj kući, u kojima će biti izložena ova slika.
Čas Milosrđa
Čas Milosrđa je molitva Isusu u tri sata popodne, u spomen na Isusovo trpljenje i umiranje na križu, koje se dogodilo u tri sata popodne. U tri sata, u listopadu 1937. g. Isus je poručio sv. Faustini, da se svaki dan moli u to vrijeme i da širi tu pobožnost: ” To je čas najvećeg Milosrđa za svijet. U tom času ne uskraćujem ništa duši, koja me moli po mom trpljenju. Uvjeti da se uslišaju molitve su: molitva mora biti oko tri sata popodne, mora biti upravljena Isusu i pozivati se na vrijednosti i zasluge njegova trpljenja. Ono što se moli, mora biti u skladu s voljom Božjom i da sama molitva bude pouzdana, ustrajna i povezana s djelotvornom ljubavi prema bližnjemu. “