Mnogo se puta uputamo kako se ispravno moliti, kako savladati napasti koje narušavaju mir u nama. Kako pomoći sebi kod loše koncentracije i rastresenosti u molitvi?
Molitva uvijek iziskuje napor. Ona je kontakt s Bogom, ali da bismo ostvarili taj kontakt redovito se uključujemo u borbu protiv nas samih i naših ljudskih slabosti te protiv zamki Napasnika.
Čak i sveci te veliki ljudi iz Crkvene povijesti ostavili su nam zapise o tome kako je molitva često borba. Jedna od tih slabosti je i rastresenost. Naravno, ona nam smeta pri moljenju. Ali ako se skoncentriramo na nju i krenemo “u lov” protiv rastresenosti samo ćemo upasti u njezinu zamku i postati još rastreseniji i frustriraniji. Potrebno je pak vratiti se svome srcu, smiriti se. Vjerujem da bi vam korisno bilo imati jedan poseban prostor i vrijeme za molitvu, tj. molitveni ritam. Sama ta stabilnost pomoći će ti da se lakše isključite od svakodnevnih briga i posvetite razmatranju Sv. Pisma, usmenoj molitvi ili nekom drugom obliku koji ti najbolje odgovara. Nemoj se koncentrirati na smetnje koje ti budu dolazile. Dovoljne će biti posvjestiti da su tu i predati ih Isusu. Pusti da poput brodova na rijeci prolaze, ali nemoj zadržavati svoj pogled na njima. S vremenom će ti biti puno lakše postići koncentraciju.
Molitva se odražava na naš život i naš život se odražava u molitvi.
Što se tiče same kršćanske molitve, vjerujem da bi ti puno pomoglo i malo proučiti što Katekizam Katoličke Crkve o njoj govori. Naša molitvena tradicija je puno šira nego što se obično misli. U nizu poglavlja obrađeni su korijeni, tradicije, načini molitve itd. Jednako tako, jedan čitav članak naziva se “Borba molitve” i mogao bi biti koristan i u tvome osobnom rastu.
http://www.hbk.hr/katekizam/iv/21-pre1.html#RTFToC1
http://www.hbk.hr/katekizam/iv/22-pre1.html#RTFToC1
BVB don Damir Stojić /studenski-pastoral.com